باشگاه مشتریان دوشس

توی اینترنت روش های مختلفی برای ساخت پوسته و ویرایش و تبدیل از اچ‌تی‌ام‌ال آموزش داده شده که منم خیلی هاش رو خوندم .

اما اینجا سعی می کنم با یک روش گام به گام و مفهومی این کار رو توضیح بدم تا اگر کسی حداقل اطلاعات رو داشت بدون گیج شدن بتونه یک پوسسته وردپرس رو تولید کنه !

همین اول کار بگم که منظور از پوسته همون تم (theme) هست چون ممکنه وسطای درس از کلمات مشابه استفاده کنم و باعث سردرگمی بشه…

خوب بریم توی آموزش :

اینجا یک فایل html ساده رو آماده کردم که به طور کلی به ما ساختار ساده یک صفحه وب رو نشون میده و می تونه مثل پلان ساختمان عمل کنه ؛ یعنی بدون نمایش جزئیات فقط دیواره و قسمت بندی کلی رو به ما معرفی کنه .

بعد از دیدن این ساختار کلی نوبت به معرفی اصلی ترین اجزای یک پوسته وردپرس میرسه، که عبارتند از فایل های اصلی پوسته :

  • header.php
  • index.php
  • sidebar.php
  • footer.php
  • style.css

هر کدوم از این فایل ها یه وظیفه ای به عهده دارند که به مرور توضیح میدم ، اما قبل از اون روی لوکال هاست یا سرورتون به مسیر ورد پرس برید و از اونجا در مسیر wp-content/themes یک پوشه جدید ایجاد کنید.

حالا فایل های بالا رو داخل این پوشه ایجاد می کنیم و میرم سراغ ویرایشش

اول از همه استایل style.css این فایل معرف پوسته  شما به سیستم وردپرس خواهد بود یعنی اطلاعاتی که در صفحه پوسته ها زیر تصویر پوسته به نمایش در میاد از این فایل گرفته میشه …

برای اینکه تم شما با اسم دلخواه در صفحه پوسته های ورد پرس نمایش داده بشه کافیه عبارتی به این شکل داخلش بنویسید :

/*
 Theme Name: My First Theme
 */

همین عبارت کافیه تا وردپرس بفهمه اینجا یک پوسته با نام My First Theme قرار داره وتکمیل جزئیات بستگی به علاقه شخصی شما داره ولی  با دنبال کردن این لینک می تونین آگاهی تکمیلی در مورد معرفی پوسته به ورد پرس رو به دست بیارید .

اما برای ادامه میریم سراغ فایل header.php این فایل همونطور که از اسمش پیداست قسمت هدر سایت رو درخودش جا میده و با فراخوانی یکی از توابع پوسته به نام get_header(); میشه محتوای فایل هدر رو فراخوانی کرد.

مشابه هدر ، در فایل footer.php هم ما مجموعه ای از اطلاعات مشترک رو که قرار پایین صفحات به نمایش در بیاد قرار میدم و همونطور که میشه حدس زد با فراخوانی تابع get_footer(); به این محتوا دسترسی داریم .

باید گفتن نقش هدر و فوتر چندان نیاز به بیان کار فایل sidebar.php نیست چرا که ناگفته پیداست که این یکی هم یه مجموعه اطلاعات یا محتوای مشترک بین صفحات رو در خودش جا داده و هروقت از تابع get_sidebar(); استفاده کنیم این محتوا رو خواهیم دید .

و اما فایلی قرار زمینه ساز نمایش محتوای فایل های قبلی به علاوه محتوای متغیر سایت باشه ، فایل index.php خواهد بود؛ دقت کنید سه فایل قبلی به طور معمول یک محتوای مشترک رو در اکثر صفحات پوسته نمایش میدن اما ایندکس کارش اینه که بگه :

  • اولا چه محتوایی کجا فراخوانی بشه : یعنی جانمایی توابع get_header , get_footer() , get_sidebar()
  • ثانیا محتوای روزمره سایت یا وبلاگ رو به نمایش در بیاره

برای کسانی که حتی حوصله درست کردن همین پنج تا فایل رو هم ندارند یک بسته فشرده ساختم که  از اینجا می‌تونین دانلودش کنید.

و اما پرکردن هر کدوم از فایل ها با کد مناسب … اگر فایل نمونه اولیه ای که قبلا با هم دیدیم رو در یک محیط ویرایشگر کد باز کنید خواهید دید که ساختار کاملا خوانا داره و میشه خیلی ساده به بخش های هدر / فوتر / سایدبار/ متن (کانتنت) تقسیمش کرد؛ خوب معما حل شد باید هر دسته از تگ ها رو که مربوط به بخش خاصی از صفحه میشن در فایل مناسبش کپی کنید ، بازم من برای آدمای تنبل این کار رو انجام دادم و داخل این فایل گذاشتم

تبریک میگم ! شما همین الان اولین پوسته وردپرس خودتون رو ساختید… می تونید از  طریق پیشخوان در قسمت پوسته ها فعالش کنید و نتیجه کارتون رو ببینید

اما حالا باید کمی دستکاریش کنیم تا بیشتر شبیه یک پوسته واقعی بشه…